Prevence a zdravotní stavy
Prevence rakoviny: Co můžete udělat pro ochranu svého zdraví
Nov 5, 2023
Rakovina je slovo, které vzbuzuje silné emoce. Obavy a nejistota jsou s tímto onemocněním asociovány opravdu úzce. Dříve byla diagnóza rakoviny spojována s téměř jistou smrtí. I přes to, že dnešní medicína se značně posunula, vždy je dobré myslet především na prevenci, abychom se do této situace my, ani nikdo z našich blízkých nedostali. Je důležité si uvědomit, že mnoho typům rakoviny lze předcházet. A začíná to již v raném věku tím, jaké vašim dětem vytvoříte návyky. Prevence má význam v každém věku. Přijetím určitých změn v životním stylu a chování můžeme významně snížit naše riziko vzniku této nemoci.
Pojďme se nejdříve podívat na to, jaké jsou opravdu nejvíce rizikové faktory v našem chování, kterých se můžeme v našem životě vyvarovat, pracovat s nimi a tak zvýšit svou obranyschopnost proti rakovině.
Na prvním místě je v tomto negativním žebříčku zcela jistě kouření a ostatní způsoby využívání tabákových a nikotinových preparátů.
Kouření tabáku je primární rizikový faktor pro mnoho typů rakoviny a to nejen plicní, ale také ústní, hltanu, jícnu, žaludku, pankreatu, ledvin, močového měchýře a děložního čípku. Pokud přestanete kouřit, je to jeden z nejlepších kroků, které můžete pro své zdraví udělat. Vyhněte se i pasivnímu kouření a prostředí, kde se kuřáci vyskytují.
Dalším zásadním rizikovým faktorem je alkohol. V České republice je alkohol brán jako sociální pojítko a velmi často se setkáváme s názorem, že trocha alkoholu nevadí. Opak je ale pravdou. Jakékoli množství alkoholu je pro naše tělo toxické. Pokuste se alkohol ve svém životě co nejvíce omezit. Vyvarujte se nárazového pití alkoholu a především jeho kombinace s dalšími toxickými látkami.
Každý z nás pravděpodobně ví, že zdravá strava dlouhodobě přispívá k lepšímu a pevnější zdraví. Některé typy rakoviny jsou ale se stravou přímo spjaté. Vyvarujte se vysoce zpracovaných potravin, polotovarů, veškerých uzenin a jídel ve fastfoodech, které jsou v kontextu rakoviny opravdu rizikové. Dávejte pozor na vysoký příjem cukru, soli a nekvalitních tuků, jako jsou například trans tuky. Velmi vhodné je snížit ve stravě příjem potravin, které jsou zdrojem omega 6 mastných kyselin. Ty přispívají k zánětům v našem těle. Najděte si stravovací režim, který je zdraví přínosný a dlouhodobě udržitelný. Vaším celoživotním cílem by mělo být také udržet nízké procento viscerálního (útrobního, břišního) tuku. Obezita, jako taková, je spojená s celou řadou onemocnění, včetně zvýšeného rizika některých druhů rakovin.
Dlouhodobé trávení času v sedě a absence fyzické aktivity jsou dalším častým rizikovým faktorem. Pravidelná fyzická aktivita může pomoci předejít mnoha druhům rakoviny, včetně rakoviny prsu a tlustého střeva. Nemusíte být super sportovec, nejde o výkony. Přirozený pohyb, jako je chůze, plavání, nebo hraní her v kombinaci s rozumným posilováním zaměřeným na problematické partie, jako jsou záda a střed těla, jsou pro naše zdraví nejvhodnější.
Špatná spánková hygiena, nedostatečně dlouhý a nekvalitní spánek může také značně přispívat ke zvýšenému riziku vzniku rakoviny. Mnoho odborníků se shoduje na tom, že hormon melatonin, který se tvoří právě v době spánku, tvoří silný ochranný štít našeho zdraví. Jedná se o přirozený antioxidant. Jeho dlouhodobá absence, nebo nedostatečná tvorba může být pro naše zdraví riziková.
Chemie je v dnešní době všude kolem nás. V mnoha ohledech nám zjednodušuje život, ale pohledem zdraví může být i vysoce riziková. Věnujte pozornost tomu, jakou používáte kosmetiku, toaletní potřeby, čistící prostředky a podobně. Například některé kombinace právě čistících prostředků mohou být velmi problematické. Vyvarujte se nevhodným a poškozeným materiálům při vaření (např. teflon), nepoužívejte plasty v teplé kuchyni, nebo na ohřívání jídla. Mějte na paměti, že kůže je náš největší orgán a může se přes ní vstřebávat značné množství látek. Vyvarujte se expozici azbestu, benzenu, niklu, kadmia, radonu, vinylchloridu a dalším problematickým látkám.
Nesprávné, nebo příliš dlouhé slunění může být pro naši pokožku zhoubné. Zvykejte svou kůži pomalu a postupně na sluneční paprsky již od jara, nesluňte se nárazově příliš dlouho, nechoďte do solárií. Dávejte také pozor při výběru opalovacích krémů na jejich toxicitu. Dbejte na své zdraví, jako celek. Slunce je pro nás převelice důležité, ale pokud se o sebe a své zdraví nestaráte, může vás poškodit.
Stres je pro nás v životě pohonným motorem. Díky stresu se posouváme neustále dál. Učíme se, jsme odolnější. Tento proces se nazývá adaptace a je pro náš život evolučně nezbytný. Pokud je ale ale příliš mnoho, nebo trvá nepřetržitě po dlouhou dobu, může a často je vysoce rizikovým faktorem pro vznik mnoha onemocnění, včetně některých druhů rakoviny. Naučte se odpočívat, pracovat se svou psychikou, meditujte a dělejte věci, které vám dělají dobře na duši.
Často opomíjeným možným faktorem je rizikové sexuální chování. Nechráněný sex s více partnery může zvyšovat riziko rakoviny spojené s lidskými papilomaviry (HPV), které mohou způsobit rakovinu děložního čípku, genitálie, ústní dutiny a hltanu.
Krom vyvarování se rizikovým faktorům a práce s nimi je důležité myslet i na některé další zásadní preventivní intervence.
V první řadě je potřeba vyzdvihnout benefity pravidelných screeningů a lékařských preventivních prohlídek. Tyto by měly být pro vás opravdu povinností, pokud máte v rodinné anamnéze genetické zatížení. Testy jako je mamografie a kolonoskopie mohou zachránit život díky včasnému odhalení rakoviny v rané fázi.
V dnešní době je medicína na tak vysoké úrovni, že proti některým typům rakoviny je možné se velice efektivně očkovat. Vakcíny proti viru lidských papilomavirů (HPV) a hepatitidě B mohou předcházet rakovinám, které tyto viry způsobují. Informujte se u svého lékaře, jestli splňujete kritéria, která jsou vhodná k očkování.
Buďte pozorní k neobvyklým změnám ve vašem těle a pokud máte jakékoliv obavy, konzultujte je s lékařem. Vzdělávejte se o rizicích a prevenci rakoviny prostřednictvím důvěryhodných zdrojů, jako jsou národní zdravotnické ústavy a specializované organizace. Dbejte především na prevenci. Vyvarujte se rizikového chování, jako je kouření a expozice toxickým látkám a prostředí. Zařaďte do svého života dostatek pohybu, zdravého jídla, spánku a odpočinku. Vyhýbejte se přílišnému stresu, alkoholu a jiným drogám. Nesetrvávejte ani v toxických vztazích a myslete na sebe a své štěstí a zdraví.