Prevence a zdravotní stavy
Kouření a jeho vliv na zdraví a nemoc v různých etapách života
Oct 23, 2023
To, že kouření není zdravý návyk je všeobecně známý a nezpochybnitelný fakt. Studie prováděné po celém světě nám poskytují cenné poznatky o progresi smrtnosti spojené s kouřením. Pojďme se podívat na to, jak člověka kouření ovlivňuje v závislosti na jeho věku.
Mládí a mladí dospělí
Dle statistiky většina kuřáků začíná s tímto zvykem již v dětském věku. Tyto údaje nám říkají, že průměrně člověk zkusí první cigaretu mezi 12. a 14. rokem života. Kouření má okamžité a dlouhodobé účinky na zdraví mladých lidí. Studie zveřejněné v prestižním časopisu "Pediatrics"* potvrzují, že již mladí kuřáci čelí riziku vážných zdravotních problémů, včetně astmatu, chronické bronchitidy a rizika návykového chování (USDHHS, 2012). V této fázi života má kouření významný vliv na kvalitu života a budoucí smrtnost. Bohužel jde samozřejmě o kumulaci. Tedy každá cigareta se počítá a čím dříve člověk začne, tím více se za život nasbírá.
Střední věk
Riziko akutních smrtelných následků kouření stoupá s věkem. Studie, které zkoumaly vliv kouření na středně staré jedince, jako je studie zveřejněná v "The New England Journal of Medicine," ukazují, že kuřáci mají vyšší riziko kardiovaskulárních onemocnění, včetně infarktu a cévní mozkové příhody (Doll et al., 2004). Toto riziko významně snižuje kvalitu života a zvyšuje celkovou úmrtnost.
Starší dospělí
Studie publikované v "Tobacco Control" ukázaly, že kuřáci nad 60 let mají zvýšenou celkovou úmrtnost ve srovnání s nekuřáky (Carter et al., 2015). Toto riziko je spojeno s řadou smrtelných onemocnění, včetně rakoviny, CHOPN, a kardiovaskulárních chorob. Smrtelné následky kouření v této fázi života mohou dramaticky ovlivnit délku života a kvalitu stáří.
Opuštění kouření a pozitivní změny
Pokud přestanete kouřit, může to mít pozitivní vliv na progresi smrtnosti. Studie publikované v "PLOS Medicine" ukázaly, že opuštění kouření ve středním věku může značně prodloužit délku života (Pirie et al., 2013). U mužů, kteří přestali kouřit ve středním věku, byla zaznamenána výrazně nižší celková úmrtnost ve srovnání s těmi, kteří pokračovali v kouření. Toto ukazuje, že i pozdější opuštění kouření může mít dramatický vliv na zdravotní výsledky.
Dlouhodobý vliv kouření
Kouření má také dlouhodobý vliv na smrtnost. Studie "The Cancer Prevention Study II" zjistila, že kuřáci mají značně vyšší celkovou úmrtnost než nekuřáci po dobu několika desetiletí (Thun et al., 2013). I po dlouhých letech kouření lze však pozorovat pozitivní efekty opuštění kouření.
Vědecké studie jednoznačně ukazují, že kouření má postupně narůstající smrtelné následky na základě věku. Od mládí až po stáří má tento zvyk výrazný vliv na zdraví a délku života. Důležité je, že i pozdější opuštění kouření může dramaticky zlepšit zdravotní stav a prodloužit život.
Zdroje:
USDHHS. (2012). Preventing tobacco use among youth and young adults: A report of the Surgeon General. US Department of Health and Human Services.
Doll, R., Peto, R., Boreham, J., & Sutherland, I. (2004). Mortality in relation to smoking: 50 years' observations on male British doctors. BMJ, 328(7455), 1519.
Carter, B. D., Abnet, C. C., Feskanich, D., Freedman, N. D., & Hartge, P. (2015). Smoking and mortality—beyond established causes. New England Journal of Medicine, 372(7), 631-640.
Pirie, K., Peto, R., Reeves, G. K., & Green, J. (2013). The 21st century hazards of smoking and benefits of stopping: a prospective study of one million women in the UK. PLOS Medicine, 10(5), e1001453.
Thun, M. J., Carter, B. D., Feskanich, D., Freedman, N. D., & Prentice, R. (2013). 50-Year Trends in Smoking-Related Mortality in the United States. American Journal of Epidemiology, 178(5), 786-794.