Vytvalost a výkonnost
Jak na trénink vytrvalosti
Dec 28, 2023
Vytrvalost je schopnost těla udržovat fyzický výkon po delší dobu bez únavy. Abychom mohli trénovat vytrvalost, je dobré si uvědomit, že je vhodné mít již kvalitní základ v aerobním tréninku mitochondrií. Je velmi žádoucí zařazovat do svého tréninku pravidelně pohyb ve velmi nízké intenzitě, který trvá delší dobu. (40 min +, lépe 60+). Pokud máte již nějaký základ, můžete tedy začít trénovat vytrvalost. Zde je několik strategií, jak ji efektivně natrénovat s majoritním zaměřením na běh.
Tempové běhy:
Běhy ve vyšší intenzitě, ale stále na úrovni, kde je možné udržet tempo po celou dobu tréninku. Rozvíjí aerobní vytrvalost a zlepšuje anaerobní práh.
Intervalový trénink:
Střídání krátkých období intenzivní aktivity s obdobími odpočinku nebo lehké aktivity. Zlepšuje aerobní i anaerobní vytrvalost a zvyšuje metabolickou efektivitu.
Fartlek:
Švédský styl tréninku, který kombinuje LSD s intervalovým tréninkem. Během dlouhého běhu zahrnuje krátké úseky zvýšené intenzity.
Výběhy kopců:
Standardně se vybíhá s větším úsilím do kopce a z kopce lehce kluše. Jedná se tedy o typ intervalového tréninku. Zvyšuje sílu nohou, zlepšuje aerobní vytrvalost a zvyšuje efektivitu běhu.
Kruhový trénink:
Známe více druhů kruhového tréninku. Obecne se cviky se provádějí rychle po sobě s krátkým odpočinkem mezi nimi. Rozvíjí aerobní vytrvalost a zvyšuje celkovou fyzickou kondici.
Plavání a jízda na kole:
Alternativní formy kardio tréninku, které jsou šetrnější k kloubům. Jakýkoli další pohyb se počítá a je velmi vhodné a žádoucí měnit pohybové vzory. Rozvíjí aerobní vytrvalost a pomáhá regeneraci.
Posilování:
Silové cvičení je nezbytné i pro zlepšování vaší vytrvalosti. Nejen, že funguje, jako prevence zranění, ale pokud jste silnější, pohyb vám dá méně práce. Jinak řečeno vás méně vysiluje. Zvyšuje se tak celková výkonnost.
Co je dále důležité, abychom se dlouhodobě zlepšovali?
Dostatečná a vhodná regenerace:
Pravidelné protahování (mobilita) a regenerační aktivity, jako je foam rolling, masáže, sauna a především dostatek spánku vám pomohou k lepší regeneraci mezi tréninky a napomáhá předcházet zraněním.
Správná výživa a hydratace:
Dostatek energie a živin je klíčový pro udržení výkonnosti a podporu regenerace. Hydratace je zásadní, zejména při dlouhých nebo intenzivních trénincích a po nich.
Trénink v různých podmínkách:
Adaptace na různé povrchy, terény a klimatické podmínky. Zvyšuje odolnost a připravuje tělo na různé situace, které vás mohou potkat.
I přes to, že to mnoho lidí tak nevnímá, tak trénink vytrvalosti je pokročilejším tréninkovým nástrojem. Je vhodné mít základ v dlouhých aerobních aktivitách v nízké intenzitě a také mít již základní mobilitu a stabilitu kloubů a také dostatečně silný střed těla. Předcházíte tak nepříjemným komplikacím, které by vás mohly potkat, jako je bolest zad a kloubů.