Vytvalost a výkonnost
Jak často je vhodné cvičit HIIT trénink
Jan 1, 2024
High-Intensity Interval Training (HIIT) se stal populárním způsobem cvičení díky své efektivitě a účinnosti při zlepšování kardiovaskulárního zdraví, spalování tuků a zvyšování celkové fyzické zdatnosti. Přestože HIIT nabízí řadu výhod, je důležité jej zařazovat do tréninkového programu správně a s ohledem na potřeby a schopnosti jednotlivce. Často totiž vídáme, že se lidé vystavují díky HIIT nadměrnému až kontraproduktivnímu stresu.
Frekvence HIIT tréninků:
Začátečníci: 1-2x týdně
Pro ty, kteří se cvičením intervalových tréninků začínají, se doporučuje začít s jedním až maximálně dvěmi tréninky týdně. Stejně, jako frekvence tréninku, tak i intezitu bychom měli zvyšovat pomalu. Důležité je, aby mezi jednotlivými HIIT tréninky byl dostatek času na regeneraci.
Středně pokročilí a pokročilí: 2-3x týdně
Pro jedince s dobrou fyzickou zdatností a zkušenostmi s HIIT může být vhodné zařadit 2-3 tréninky týdně.
Je nutné věnovat pozornost signálům těla a přizpůsobit frekvenci a intenzitu tréninku podle individuálních reakcí. Tři tréninky týdně doporučujeme jedincům, pro které jsou tyto tréninky důležité například jako doplněk pro jejich sport. Nedoporučujeme toto těmto a intenzitu držet dlouhodobě a rozumně svůj trénink cyklovat, případně prokonzultovat s odborníkem.
V zájmu optimalizace výhod HIIT a minimalizace rizika zranění je klíčové zařadit tyto tréninky správně, s dostatečným časem na odpočinek a regeneraci, a v souladu s individuálními schopnostmi a zdravotním stavem.
Zdroje:
Boutcher, S. H. (2011). High-intensity intermittent exercise and fat loss. Journal of obesity, 2011.
Gibala, M. J., Little, J. P., van Essen, M., Wilkin, G. P., Burgomaster, K. A., Safdar, A., ... & Tarnopolsky, M. A. (2006). Short-term sprint interval versus traditional endurance training: similar initial adaptations in human skeletal muscle and exercise performance. Journal of Physiology, 575(3), 901-911.