Spánek a zdraví
Kvalita spánku a zdraví
Oct 23, 2023
Kvalitní spánek je pro náš život nepostradatelný. Je klíčovým faktorem pro udržení fyzického a duševního zdraví.Jeho kvalita zahrnuje několik důležitých aspektů.
Délka spánku
Dospělí lidé by měli spát mezi 7-9 hodin denně, zatímco mladí lidé a děti potřebují spánku více. Tento údaj je opravdu individuální a je potřeba najít a vyzkoušet, kolik hodin vaše tělo potřebuje k úplné regeneraci. I jednorázový nedostatek spánku se může projevit na nedostatku energie, koncentrace, zhoršení kognitivních funkcí, pomalejších reflexech, chuti k jídlu a samozřejmě náladě. Dlouhodobě může vážně ohrozit naše zdraví jak psychické, tak fyzické.
Kontinuita
Kvalitní spánek by měl být nepřerušovaný. Probuzení během noci mohou ovlivnit spánkovou architekturu a kvalitu spánku. Pokud se v noci točíte a hledáte správnou polohu, chodíte často na toaletu, nebo vás budí partner/partnerka, děti, či domácí zvířata, může to mít na vás podobný negativní vliv, jako nedostatečná délka spánku.
Spánková architektura
Spánek není jednotný stav, ale skládá se z několika fází, které se pravidelně opakují během spánkového cyklu. Tyto fáze jsou známy jako NREM* a REM** spánek. Každá z těchto fází má specifické charakteristiky a trvání.Kvalitní spánek zahrnuje dostatečný podíl hluboké fáze spánku. Pokud je architektura spánku narušena, může se stát, že neproběhne dostatečná regenerace jak fyzická, tak psychická.
Pravidelnost
Udržování pravidelného spánkového režimu, tedy chůze spát a vstávání ve stejnou dobu, pomáhá nastavit biologické hodiny těla. To je důležité pro tvorbu našich hormonů a mnoho dalších biologických funkcí.
Prostředí
Tiché, temné, chladnější a pohodlné prostředí v ložnici je klíčové pro zlepšení kvality spánku. Každému vyhovuje něco trochu jiného. Dbejte i na správný výběr matrace, těžkost peřiny a materiál povlečení a peřiny.
Kvalitní spánek je nepřerušovaný a dostatečně dlouhý. Kvalita spánku má dlouhodobě velký vliv na naše zdraví, regeneraci a dlouhověkost. Měli bychom se snažit dlouhodobě dbát na správnou spánkovou hygienu a dodržovat uvedená doporučení.
*Non-Rapid Eye Movement - fáze spánku, ve které nedochází k rychlému pohybu očí.
**Rapid Eye Movement - fáze spánku, během které dochází k rychlým pohybům očí