Pohyb a cvičení
Jak efektivně na stimulace mitochondriální biogenezi a zlepšení mitochondriální funkce
Nov 7, 2023
Stimulace mitochondriální biogeneze (“množení” mitochondrií) a zlepšení mitochondriální funkce jsou klíčové pro udržení zdraví buněk a mohou mít významný dopad na celkovou kondici, výkonnost a potenciálně i dlouhověkost. Pojďme si zde rozebrat několik základních strategií, které byly při studiích uvedeny, jako efektivní pro stimulaci mitochondriální biogeneze.
Aerobní cvičení
Aerobní cvičení, jako je běh, plavání nebo jízda na kole, je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak stimulovat produkci nových mitochondrií v svalových buňkách. Tato aktivita by měla být prováděna v nízké intenzitě po dobu 40-90 a více minut.
Intervalový trénink vysoké intenzity (HIIT)
HIIT byl také spojen s zvýšením mitochondriální kapacity a biogeneze a to často v kratším čase než tradiční aerobní trénink.
Omezení příjmu kalorií
Omezení kalorického příjmu, aniž by došlo k malnutrici, bylo spojeno se zvýšenou mitochondriální biogenezí a funkčností.
Doplněk s resveratrolem
Na závěr potenciálně velice zajímavý preparát, Resveratrol. Jedná se o přírodní a přirozený polyfenol nalezený v hroznovém vínu, byl v mnoha studiích uváděn, jako prostředek na podporu mitochondriální biogeneze in vitro a v zvířecích modelech. Mnoho vědců po celém světě považuje resveratrol za velice nadějný suplement podporující dlouhověkost. Je ale potřeba si počkat ještě na další studie, které nám tyto informace potvrdí i v dlouhodobém horizontu a v lidském organizmu.
Zvýšení příjmu omega-3 mastných kyselin
Omega-3 mastné kyseliny mohou podporovat mitochondriální biogenezi a funkčnost. Je nutné dbát na správný a kvalitní zdroj mastných kyselin, které nejsou zatížený dalšími nechtěnými prvky, jako jsou těžké kovy a jiná xenobiotika.
Praktikování přerušovaného půstu
Intermitentní (přerušovaný) půst může stimulovat mitochondriální biogenezi tím, že zvyšuje hladiny molekul, které aktivují biogenezní děje. Podle studií je výhodné už i 10-12 hodinové okno mezi večeří a snídaní.
Vystavování se chladu
Chladová expozice může zvyšovat produkci mitochondrií v hnědém tukovém tkáni, což vede k větší termogenezi. I toto má svá pravidla a je třeba dbát na správné provedení chladové terapie, především abychom se drželi správné míry stresu, který je pro naše tělo prospěšný.
Dbát na zdraví, kvalitu a počet našich mitochondrií může přispívat k našemu dlouhodobému zdraví, kondici a podle mnoha studií i prodloužit náš život. Je ale důležité poznamenat, že ačkoli mnoho těchto intervencí má prokázané benefity v kontextu mitochondriální biogeneze a funkce, měly by být prováděny s rozmyslem a ideálně podle předem rozplánovaného harmonogramu.
Zdroje:
Perry CG, et al. Repeated transient mRNA bursts precede increases in transcriptional and mitochondrial proteins during training in human skeletal muscle. J Physiol. 2010.
Little JP, et al. A practical model of low-volume high-intensity interval training induces mitochondrial biogenesis in human skeletal muscle: potential mechanisms. J Physiol. 2010.
Lagouge M, et al. Resveratrol improves mitochondrial function and protects against metabolic disease by activating SIRT1 and PGC-1α. Cell. 2006.
López-Lluch G, et al. Caloric restriction induces mitochondrial biogenesis and bioenergetic efficiency. Proc Natl Acad Sci U S A. 2006.
Oudot C, et al. EPA/DHA and Vitamin A Supplementation Improves Spatial Memory and Alleviates the Age-related Decrease in Hippocampal RXRγ and Kinase Expression in Rats. Front Aging Neurosci. 2017.
Mattson MP, Longo VD, Harvie M. Impact of intermittent fasting on health and disease processes. Ageing Res Rev. 2017.
Yoneshiro T, et al. Age-related decrease in cold-activated brown adipose tissue and accumulation of body fat in healthy humans. Obesity (Silver Spring). 2011.