Dýchání a stabilita
Brániční dýchání a hluboký stabilizační systém
Nov 3, 2023
Brániční dýchání, často označované jako diafragmatické nebo břišní dýchání, hraje klíčovou roli ve fungování hlubokého stabilizačního systému těla.
Hluboký stabilizační systém je soubor svalů, který pomáhá podporovat a stabilizovat páteř a pánvový komplex při různých pohybech a posturách.
Brániční/Diafragmatické dýchání a jeho přínosy
Aktivace transversus abdominis*
Brániční dýchání přímo aktivuje sval příčný břišní, což je jeden z hlavních hlubokých břišních svalů. Když se bránice stahuje a pohybuje dolů během nádechu, přímý břišní sval se aktivuje, aby vyrovnal tlak v břišní dutině.
Stabilizace páteře
Kombinovaná aktivita bránice a příčného břišního svalu vytváří zvýšený tlak v břišní dutině, což funguje jako stabilizační "vzduchový polštář" pro dolní část páteře. Toto "vnitřní bránění" pomáhá redukovat zatížení páteře a snižuje riziko poranění. Tohoto efektu využíváme například v silovém cvičení.
Zlepšení pánevní stabilizace
Kromě přímého břišního svalu se při bráničním dýchání aktivují také další svaly, jako jsou pánevní dno a hluboké stabilizační svaly páteře. Společná koordinace těchto svalů při dýchání pomáhá stabilizovat pánev a dolní část páteře.
Zlepšení koordinace svalů
Pravidelným cvičením bráničního dýchání může člověk zlepšit koordinaci mezi bránicí, břišními svaly a svaly pánevního dna. Toto může vést k lepší celkové kontrole pohybu a větší fyzické výkonnosti.
Prevence poranění
Brániční dýchání může snížit riziko poranění tím, že pomáhá udržovat páteř v neutrální poloze, snižuje svalovou napětí a podporuje správné držení těla.
V praxi se doporučuje integrovat brániční dýchání do cvičení zaměřených na posilování a stabilizaci, aby se maximalizovaly výhody pro hluboký stabilizační systém. Cvičení jako Pilates a některé formy jógy často kladou důraz na kombinaci bráničního dýchání s pohybovými sekvencemi k posílení hlubokého stabilizačního systému.
Brániční dýchání je nejen základním prvkem efektivní výměny plynů v těle, ale také klíčovým faktorem v posílení a aktivaci hlubokého stabilizačního systému. Správná technika dýchání může pomoci v prevenci zranění a zlepšení celkové funkce pohybového aparátu.
*Transversus abdominis, neboli příčný břišní sval, je nejhlubší sval břišní stěny. Působí jako korzet okolo středu těla, stabilizuje páteř a pomáhá při vytváření vnitřního tlaku v břišní dutině.
Zdroje:
Hodges, P. W., & Richardson, C. A. (1997). Contraction of the abdominal muscles associated with movement of the lower limb. Physical therapy, 77(2), 132-144.
Critchley, D. (2002). Instructing pelvic floor contraction facilitates transversus abdominis thickness increase during low-abdominal hollowing. Physiotherapy research international, 7(2), 65-75.
Kolar, P., Sulc, J., Kyncl, M., Sanda, J., Neuwirth, J., Bokarius, A. V., ... & Kobesova, A. (2012). Postural function of the diaphragm in persons with and without chronic low back pain. Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy, 42(4), 352-362.
Lee, D. G., & Lee, L. J. (2004). Integrating the pelvic floor into the core: A model for function. In Proceedings of the 5th interdisciplinary world congress on low back & pelvic pain.