Silový trénink a kondice
Benefity silového tréninku u starší populace a seniorů
Nov 8, 2023
Silový trénink (známý také jako odporový trénink nebo posilování) je jedním z nejlepších způsobů, jak pomoci seniorům udržovat a dokonce i zvyšovat svou svalovou hmotu, sílu a funkčnost. Vzhledem k tomu, že svalová ztráta (sarkopenie) je přirozeným důsledkem stárnutí, silový trénink může poskytnout mnoho benefitů pro starší dospělé.
Několik klíčových výhod silového tréninku u seniorů
Zvýšení svalové síly a hmoty
S věkem dochází ke ztrátě svalové hmoty a síly. Pravidelný silový trénink může zpomalit nebo dokonce zvrátit tento proces. Jako nejvhodnější se jeví celoživotní silové cvičení.
Zlepšení kostní hustoty
Silový trénink může pomoci v prevenci osteoporózy tím, že zvyšuje kostní hustotu a snižuje riziko zlomenin. Toto je opravdu velice důležitá součást prevence našeho fyzického zdraví v pozdějším věku. Nic méně nikdy není pozdě začít a studie naznačují, že i lidé, kteří začnou silově cvičit v pozdějším věku mají stále nižší riziko zranění než ti, kteří nezačnou vůbec.
Zlepšení rovnováhy a koordinace
Silový trénink může zvýšit sílu stabilizačních svalů, což může snížit riziko pádů, což je jednou z nejčastějších příčin zranění například i v domácím prostředí u seniorů.
Zlepšení metabolického zdraví
Cvičení zvyšuje výdej celkový energie a svaly, které získáte při silovém cvičení zvyšují bazální metabolickou rychlost, což může přispět k lépe kontrolované tělesné hmotnosti a prevenci metabolických poruch.
Zlepšení psychického zdraví
Silové cvičení vám může zlepšit náladu, snížit symptomy deprese a zlepšit kognitivní funkce.
Podpora nezávislého života
Silový trénink může pomoci seniorům vykonávat každodenní aktivity s větší lehkostí. Studie dokládají, že senioři, kteří se věnují silovému cvičení dokáží samostatněji s snáz provádět běžné úkony jako je zvedání věcí, vstávání z židle nebo chůze po schodech. To pomáhá k jejich snížit závislost na pomoci ostatních a samozřejmě navozuje pocit důstojnosti jejich života.
Zlepšení chronických onemocnění
Cvičení může pomoci zlepšit symptomy a komplikace spojené s řadou chronických onemocnění, včetně artritidy, diabetu a srdečních chorob.
Silový trénink se jeví pro seniory jako velmi prospěšný a lékaři i odborníci ho doporučují zařadit již jako prevenci z výše zmíněných důvodů. Zároveň je důležité, aby začali pod dohledem odborníka, nebo edukovaného asistenta, aby se minimalizovalo riziko zranění a zajistilo, že cviky jsou prováděny technicky správně a bezpečně.
Zdroje:
Fiatarone MA, et al. High-intensity strength training in nonagenarians. Effects on skeletal muscle. JAMA. 1990.
Layne JE, Nelson ME. The effects of progressive resistance training on bone density: a review. Med Sci Sports Exerc. 1999.
Orr R, et al. Power training improves balance in healthy older adults. J Gerontol A Biol Sci Med Sci. 2006.
Pratley R, et al. Strength training increases resting metabolic rate and norepinephrine levels in healthy 50- to 65-yr-old men. J Appl Physiol. 1994.
Liu-Ambrose T, Donaldson MG. Exercise and cognition in older adults: is there a role for resistance training programmes? Br J Sports Med. 2009.
Binder EF, Yarasheski KE, Steger-May K, Sinacore DR, Brown M, Schechtman KB, Holloszy JO. Effects of progressive resistance training on body composition in frail older adults: results of a randomized controlled trial. J Gerontol A Biol Sci Med Sci. 2005.